Annons:
Nästan 80 procent av tillfrågade handlare uppger att deras förtroende för värdetransportbranschen har försämrats, enligt en ny studie från Svensk Handel.
De butiker som har en mycket stor andel kortköp har ju här ett rätt bra tillfälle att tänka efter en smula. Kanske dags att stryka kontanterna och helt enkelt slippa besvären med värdetransporterna helt?
Är det inte bankernas skyldighet att ta hand om kontanthanteringen. Eller är det deras uppgift att sköta utlåning och samtidigt höja räntemarginalerna och stänga kontoren. För 10 år sen fanns fyra banker på här idag är det en bank som har öppet 3 dar i veckan. Samtidigt har såväl folkmängd som företag ökat i antal.
Market granskar: Apples avtal döms ut som olagligt.
Susanne Einhorn: "Servicenivån är nyckeln till framgång. Det värsta en tjuv vet är duktiga säljare."
Vad är viktigast när du väljer apotek?
Tim Svensson: "Den fysiska handeln utvecklas inte tillräckligt snabbt för att hinna med den snabba förändringen av konsumtionsbeteendet".
Hur bra tar personalen hand om kunderna i din butikskedja? Och hur har kundbemötandet förändrats under det senaste året? Här kan du hitta svaren.
Har du koll på vilka betyg butikerna i din kedja får av konsumenterna? Vad de tycker om allt från priserna och servicen till shoppingupplevelsen och CSR-profilen? Här är rapporten som ger dig svaren.
Här loggar du in för att komma åt allt innehåll på Market.se. Om du inte är prenumerant kan du läsa här hur du snabbt får tillgång till hela sajten.
Market ägs av Forma Magazines AB som är ett mediehus med kända varumärken som Icakuriren, Hus & Hem, Hus & Hem Retro, Hus & Hem Trädgård, Kryss & Knåp, Kryssa Lugnt, Icanyheter, Market samt Hälsa. Fler webbplatser från Forma Magazines: icakuriren.se, husohem.se, icanyheter.se, halsa.se