Disney ska vässa sina butiker med hjälp av bland andra Apples Steve Jobs. Bilden är ett montage och visar förrutom en av Disneys butiker även Tower of Terror. Foto: Disney.

close
loading

Apple ska göra Disneys butiker till nöjespalats

09-10-14 13:41

Trots de skakiga ekonomiska tiderna ger sig Disney in ett ett jätteprojekt. Företagets 340 butiker ska förvandlas till underhållande Disneypalats som mer kan liknas vid nöjesfält än butiker.

Disney planerar opckså att öpnna ett antal nya butiker, bland annat ett nytt flaggskepp vid Times Square.

Utvecklingsarbetet sker i samarbete med Apples största profil, Steve Jobs. Dessutom medverkar ett arbetslag från Apples detaljhandelssektion.

Enligt New York Times är ambitionen att erbjuda en större upplevelse så att kunderna stannar längre i butikerna.

Konkret kommer förändringen innebära ett större digitalt inslag i butikerna med bland annat filmhörnor, chattar med Disneys stjärnor och möjlighet att sjunga karaoke.

– Världen behöver egentligen inte en butik till som säljer Disneyprodukter, det här kommer bara fungera om det blir en upplevelse för kunderna, säger James Fielding som är chef för Disneys butikskedja.

 

Kommentarer

 

Skriv kommentar

Rubrik:
Namn:
   
 

 

 

close
loading

Nya Market ute nu!

 

Veckans fråga
 

Kontaktlös betalning är nästa steg i kassan. Är det viktigt för dig att bara kunna vifta med betalkortet?

Ja, ju snabbare det går i kassan desto bättre.
Nej, jag skulle nog vara försiktig i början.
Bara om det blir enkelt och säkert.
 
 
 
Handelns hetaste
close
loading

Stor studie: Så här tycker folk om din butikskedja

 
Trögt i kassan
close
loading

Svagt i november – men bättre än väntat

 
konsumenternas favoriter
close
loading

Här är Sveriges populäraste köpcentrum

 
Tungviktarnas tips
close
loading

10 strategiska nyckelpunkter för 2012

 
 
 

Annons: