Gina Tricot: Vi är väldigt säkra på att lyckas i Tyskland

09-11-25 11:29

Danmark blev en succé.
Nu siktar Gina Tricot på en ännu svårare marknad, Tyskland.
Redan nästa höst ska fem till sju butiker öppna.
– Vi vill även in i Nederländerna och Belgien, säger vd Jörgen Appelqvist.

Gina Tricot har knappt märkt av lågkonjunkturen och räknar med att klara expansionen på egen hand. Bara i år räknar företaget med att ha ökat försäljningen med 40 procent och redovisa en vinst på 300 miljoner kronor.

Det avslöjade Gina Tricots vd Jörgen Appelqvist under ett frukostmöte i Dagens Industris regi igår.

Han avslöjade också att man nu är klar att gå in i Tyskland. En marknad som många misslyckats på, eller tagit lång tid att få lönsam.

– Man ska vara ödmjuk. Ikea och H&M är de enda svenska kedjorna som lyckats, men vi känner oss väldigt säkra på att lyckas.

– Inte minst är det vår mycket framgångsrika lansering i Danmark, som också är en erkänt tuff marknad, som gör att vi vågar tro starkt även på Tyskland, sade Jörgen Appelqvist enligt Dagens Industri.

Gina Tricot har länge haft folk på plats i Tyskland för att lära känna marknaden och hitta bra butikslägen. Nu är man så långt gånget att man räknar med att öppna minst fem butiker till nästa höst.

– Blir det så bra som vi tror blir det en snabb expansion med fler butiker.

Appelqvist räknar då inte bara med Tyskland utan även dess grannländer Belgien och Nederländerna.

 

Kommentarer

 

Skriv kommentar

Rubrik:
Namn:
   
 

 

 

close
loading

Nya Market ute nu!

 

Veckans fråga
 

Kontaktlös betalning är nästa steg i kassan. Är det viktigt för dig att bara kunna vifta med betalkortet?

Ja, ju snabbare det går i kassan desto bättre.
Nej, jag skulle nog vara försiktig i början.
Bara om det blir enkelt och säkert.
 
 
 
Handelns hetaste
close
loading

Stor studie: Så här tycker folk om din butikskedja

 
Trögt i kassan
close
loading

Svagt i november – men bättre än väntat

 
konsumenternas favoriter
close
loading

Här är Sveriges populäraste köpcentrum

 
Tungviktarnas tips
close
loading

10 strategiska nyckelpunkter för 2012

 
 
 

Annons: