
10-02-23 09:29
Företaget som gjort lycka i pastellfärger till något av sitt varumärke byter nu helt riktning. Disney lanserar under våren en goth-inspirerad klädkollektion som ska tilltala tonåringar.
Den femte maj har Tim Burtons version av Alice i underlandet premiär. Regissören som gjort sig känd för att skapa fantasifulla men också mörka världar har gjort en goth-version av den klassiska filmen.
Försäljningen av prylar rullar också igång. Att Disney säljer kläder och prylar i samband med ett filmsläpp är i sig ingen nyhet, men målgruppen är det.
Disneys chef för konsumentprodukter, Andy Mooney, säger till Wall Street Journal att kunderna i det här fallet är 18-34 år än 6-11 år, som normalt är fallet.
Och den här gången har Disney valt att satsa på bland annat kläder. Förhoppningen är att man ska locka till sig tonåringar som redan är inne på mörk romantik i stil med Twilight-filmerna.
Disney samarbetar med modekedjan Hot Topic gällande försäljningen av goth-kollektionen. Kedjan har profilerat sig genom sitt starka musikengagemang och är en av de få modekedjorna för tonåringar som gått helskinnade genom krisen.
Disneys produkter kommer att finnas i kedjans 680 butiker i USA. En av butikerna i Los Angeles har också byggts om till ett ”underland”.