Ikea skjuter upp planer i Ryssland

10-08-30 07:53

Ikea har haft ett tufft år i Ryssland. Nu stoppar kedjan etableringen av nya varuhus i ryska regioner.

Varuhus som enligt de ursprungliga planerna skulle ha varit klara i år kommer inte att påbörjas förrän tidigast nästa år, uppger Ekot.

Främst gäller stoppet varuhuset, med en galleria, i staden Voronezj i sydvästra Ryssland.

Tomten köptes redan 2008 och företagets ledning i Ryssland lovade att varuhuset och gallerian skulle stå klara i år.

Men projektet kommer inte att påbörjas förrän tidigast i slutet av 2011.

Samtidigt finns det ännu inga öppningsdatum för Ikeas två problemprojekt på den ryska marknaden, varuhusen i städerna Samara och Ufa.

I Samara i Volga-området har en konflikt med lokala myndigheter gjort att varuhuset inte kunnat öppna, och i Ufa har myndigheterna försenat bygget.

Ett planerat fjärde varuhus i Moskvaområdet har heller inte börjat byggas.

Under året har Ikea bland annat hotats av jätteförluster i en ekonomisk tvist med elleverantörer i Sankt Petersburg.

I februari avskedades de två högsta cheferna för Ikea i Ryssland efter mutskandaler.

 

Kommentarer

 

# 01 Inte förvånande

Om man idkar inavel och svågerpolitik inom IKEA Ryssland blir resultatet detta. I stället för att försäkra sig om att anställa personer med diger kännedom om ryskt affärsklimat är det nickedockor och ja-sägare som skyddar en inkompetent högsta ledning hos IKEA Ryssland.

2010-08-30, 14:30 | Insiktsfull

Skriv kommentar

Rubrik:
Namn:
   
 

 

 

close
loading

Nya Market ute nu!

 

Veckans fråga
 

Kontaktlös betalning är nästa steg i kassan. Är det viktigt för dig att bara kunna vifta med betalkortet?

Ja, ju snabbare det går i kassan desto bättre.
Nej, jag skulle nog vara försiktig i början.
Bara om det blir enkelt och säkert.
 
 
 
Handelns hetaste
close
loading

Stor studie: Så här tycker folk om din butikskedja

 
Trögt i kassan
close
loading

Svagt i november – men bättre än väntat

 
konsumenternas favoriter
close
loading

Här är Sveriges populäraste köpcentrum

 
Tungviktarnas tips
close
loading

10 strategiska nyckelpunkter för 2012

 
 
 

Annons: