Leksaksbranschen och internet växer samman

10-02-10 12:27

Barnens lek flyttar alltmer över på nätet. Det har leksakstillverkarna tvingats inse. Nu kommer koncept som ännu tydligare kopplar ihop fysiska leksaker med nätet.

Den internationella leksaksmässan i Nürnberg visade bland annat upp en barbiedocka föreställandes kronprinsessan Victoria, men framförallt en klar trendförstärkning.
- Man ser ännu tydligare att leksakerna kopplas till aktiviteter på internet. Köp en leksak och få en kod till hemsidan och exempelvis ett spel, säger Sveriges Leksakshandlares Riksförbunds vd Lena Hedö till branschorganisationen Butikerna.
Ett färskt exempel är produktserien Littlest Petshop som förstärker sin koppling till nätet genom att kraftigt ha utvecklat spelportalen på webben.

Med hjälp av en kod i förpackningen kommer man in på en nyskapad sajt med spel som håller en oväntat hög kvalitet.
 

 

Kommentarer

 

Skriv kommentar

Rubrik:
Namn:
   
 

 

 

close
loading

Nya Market ute nu!

 

Veckans fråga
 

Kontaktlös betalning är nästa steg i kassan. Är det viktigt för dig att bara kunna vifta med betalkortet?

Ja, ju snabbare det går i kassan desto bättre.
Nej, jag skulle nog vara försiktig i början.
Bara om det blir enkelt och säkert.
 
 
 
Handelns hetaste
close
loading

Stor studie: Så här tycker folk om din butikskedja

 
Trögt i kassan
close
loading

Svagt i november – men bättre än väntat

 
konsumenternas favoriter
close
loading

Här är Sveriges populäraste köpcentrum

 
Tungviktarnas tips
close
loading

10 strategiska nyckelpunkter för 2012

 
 
 

Annons: