
10-02-17 17:20
Icas apotek, Cura, ska drivas av ett helägt dotterbolag till Ica Sverige.
Därmed kommer de också konkurrera med Icahandlaren själv.
– I viss mån blir det en konkurrenssituation mellan apotekssatsningen och de lokala handlarna, säger koncernchefen Kenneth Bengtson.
Kenneth Bengtsson säger till Dagens Apotek att man kan se det som att Ica Sverige hyr in sig i de handlardrivna butikerna.Men till skillnad från vanliga specialvaror kommer sortimentet att överlappa det som finns i den handlarägda delen av butiken. Och apotekskunder betalar i apotekets kassa.
– Det kommer i viss mån att bli en överlappning med produkter, receptfria läkemedel och andra varor, i framför allt Ica Maxi-butikerna, säger affärsutvecklingsansvarige Mats Munther.
Ica har hämtat apoteksinspiration från Carrefour, men också från kooperationen i Danmark som har ett liknande koncept.
– Basen blir produkter som finns på Apoteket AB:s apotek, apotekskunderna kommer att känna igen sig.