PRESSAT LÄGE. Akademibokhandeln har inte utvecklats enligt förväntningarna.

close
loading

Tungt år för Akademibokhandeln

10-03-09 10:47

En ny strategi håller på att arbetas fram. De åtgärder som redan vidtagits anses inte ha varit tillräckliga.

Fjolåret var tungt för KF-ägda Akademibokhandeln, landets största bokhandelskedja.

Omsättningen och resultatet för verksamheten särredovisas visserligen inte i KF:s bokslutskommuniké för perioden januari-december 2009 som offentliggjordes i dag.

Men koncernchefen Lars Idemark är tydlig i sin kommentar i bokslutskommunikén.

– Akademibokhandeln har inte utvecklats enligt förväntningarna, skriver han.

Som orsaker anger han den avstannade tillväxten och den kanalförskjutning som pågår, från traditionell bokhandel till försäljning via internet.

– Under 2009 var nätbokhandeln den enda kanal som växte, konstaterar Lars Idemark.

I sin kommentar till bokslutet berättar han att en ny långsiktig strategi för KF.s mediegrupp är under utarbetande:

– De åtgärder som vidtagits, med ökad samordning och tillvaratagande av synergier, inom bok- och förlagsverksamheten under året har varit nödvändiga, men inte tillräckliga.

Mediegruppen består förutom av Akademibokhandeln,  där internetbokhandeln Bokus numera är ett affärsområde, också av Norstedts Förlagsgrupp, tidningen Vi samt Pan Vision, distributör av digital underhållning.

 

Kommentarer

 

Skriv kommentar

Rubrik:
Namn:
   
 

 

 

close
loading

Nya Market ute nu!

 

Veckans fråga
 

Kontaktlös betalning är nästa steg i kassan. Är det viktigt för dig att bara kunna vifta med betalkortet?

Ja, ju snabbare det går i kassan desto bättre.
Nej, jag skulle nog vara försiktig i början.
Bara om det blir enkelt och säkert.
 
 
 
Handelns hetaste
close
loading

Stor studie: Så här tycker folk om din butikskedja

 
Trögt i kassan
close
loading

Svagt i november – men bättre än väntat

 
konsumenternas favoriter
close
loading

Här är Sveriges populäraste köpcentrum

 
Tungviktarnas tips
close
loading

10 strategiska nyckelpunkter för 2012

 
 
 

Annons: