
10-01-19 08:58
Landets två största nätbokhandlare erbjuder nu sina kunder möjligheten att handla även via mobilen.
Både Adlibris och Bokus, landets två största nätbokhandlare, har lagt upp sina butiker som applikationer till Iphone. Adlibris lanserade sin applikation i december och i fredags var det dags för Bokus att följa efter.
– Det är viktigt för oss att hitta nya vägar för att möta våra kunder. Iphone är det snabbast växande mobila mediet just nu och därför är det naturligt att vi skapar en komplett och smidig bokhandel för Iphone-användarna, säger Mats Fagerström, affärsområdeschef på Bokus.
Och det verkar finnas ett intresse bland svenskarna att handla böcker via mobilen. Enligt Svensk Bokhandel laddades Bokus applikation ner 3 000 gånger under den första dagen, medan Adlibris applikation har laddats ner i genomsnitt 1 000 gånger per dag sedan lanseringen strax före jul.