Annons:

 

Är erfarenhet ett hinder?

11-11-10 14:27

Utanför det lilla fönstret är det minus 54 grader. Dagen började mycket tidigt med en vandring i soluppgången över Brooklynbron mot Manhattans skyline. Kroppen har tagit stryk av tre dagars intensiva butiksbesök och långa promenader. Huvudet är fyllt av nya intryck trots att jag är här ganska regelbundet. Är på väg hem efter ha visat en liten grupp kunder intressanta butiker och annat som New York erbjuder. Tankarna tränger på i flygplanets halvdunkel.

Första kvällen går vi förbi en av de mindre Applebutikerna i Meat Packing District. Fasaden är fylld av notislappar med hälsningar till Steve Jobs. Blommor och äpplen ligger på trottoaren.  Ett par dagar senare besöker vi butiken på Upper West. Man kan tycka att Apples koncept med sin enkla och avskalade design är alltför enkelt. Men det är det som är poängen. Det är i själva verket ett av detaljhandelsvärldens mest avancerade koncept. Samtidigt ett av det enklaste, naturligaste och mest självklara ur kundens perspektiv.

Vinnande detaljhandel är enkla principer överlägset genomförda. Som hos Apple Store. Om Steve Jobs har något med konceptet att göra är svårt att veta. Men jag tror det. Det andas samma känsla som Apples produkter. Produkter och butik går hand i hand. Användarvänlighet och noggrannhet med detaljer.  Allting går att prova, allting är igång. Du får snabbt hjälp när du behöver och mer avancerad om du vill före, under eller efter köpet.  Du kan se alla tillbehör och du får både relevant och inspirerande mekanisk information. Du kan spontant delta i korta utbildningar och lära dig mer om vilka möjligheter produkterna ger. Allting bara självklarheter. Varför krävs det en icke detaljhandlare för att utveckla ett koncept som fungerar?

Ett par av de senaste årens mest nydanande butikskoncept, som exempelvis Nespresso och Apple Store, har utvecklats av icke detaljhandlare.  Är det så att erfarenhet, tradition och kunskap är hinder för utveckling? Krävs det ibland en innovatör som Steve Jobs? Någon som inte arbetar i detaljhandeln men som förstår människor och deras behov. Som utvecklar en butik med en överlägsen användarvänlighet och som genomför sina idéer konsekvent.

Något annat intressant i New York? Eately, ett Disneyland för matälskare som öppnade för ett år sedan. Grundaren har detaljhandelserfarenhet, men från elektronik. Så du är kanske inte förlorad även om du har lång erfarenhet och djup kunskap. Byt bransch, börja med ett tomt papper, tänk utifrån kunden och framför allt genomför dina idéer!

ANDERS BLOM

detaljhandelskonsult ABRC

 

Kommentarer

 
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
PLATSANNONSER
close
loading

Nya Market ute nu!

 
Krönika
close
loading

Oförstånd stjälper många citybutiker

 
Veckans fråga
 

Vad gör du med dina skattepengar?

Sparar
Shoppar
Betalar av lån
Festar
Reser
Äter ute
Köper kulturupplevelser
Lägger på sportevenemang
Jag får inga
 
 
 
debatt
close
loading

Alla kanaler måste integreras

 
Bäst på kundmötet
close
loading

Kundmötet i 90 kedjor: Här är betygen

 
handelns hetaste varumärken
close
loading

Kundernas betyg på dina butiker – hela rapporten

 

 
 
Logga in

Här loggar du in för att komma åt allt innehåll på Market.se. Om du inte är prenumerant kan du läsa här hur du snabbt får tillgång till hela sajten.

Annons:

Annons: